top of page
Kopsavilkums

     Zemāk atrodams kompakts pārskats par Bunkšu paaudzēm, sākot no XVIII gadsimta beigām. Detalizētāk par to, kāds bija izpētes process, var lasīt, uzklikšķinot šīs lapas kreisās puses joslas virsrakstam "Senču meklējumi".  Izvēloties virsrakstu "Dvēseļu revīzijas", uzzināsiet, kurās Lestenes pagasta mājās ar mūsu  ģimeni saistītie Bunkši dzīvoju laika posmā no 1797. līdz 1857.gadam.

 

    Pirmās rakstiskās liecības par mūsu ģimenes Bunkšu izcelsmi atrodamas 1811.gada Kurzemes guberņas 6.dvēseļu revīzijas Lestenes privātmuižas Lielbites māju personu sarakstos. Šajās mājās minēts to saimnieka Friča dēls Matīss (1785 – 1835), kuram tajā laikā ir 26 gadi. No šī ieraksta, kas izdarīts 1811.gada  bija septembrī secināms, ka Matīss ir dzimis 1785.gadā.

    Fakts, ka Matīss ir Lielbites saimnieka Friča dēls vēlāk gan neapstiprinās, jo vēlākos ierakstos  - 1816.gadā un 1835.gadā, nepārprotami ir norādes, ka Matīsa tēva vārds ir Jāns vai Jāne. Kas tas par Jāni, atliek vien minēt, taču, zinot, ka gan Lielbites māju saimnieka pēcnācējiem vēlāk ir Bunkšu uzvārds, gan Matīss ir ar tādu pašu uzvārdu, ar zināmu spekulāciju var pieņemt, ka Jāne ir vecā saimnieka Friča jaunāks brālis, kuru tēvs, iespējams, ir saimniekojis Lielbitēs. Vecākais dēls un viņa pēcnācēji palikuši Lielbitēs, jaunākie izklīduši pa citām Lestenes pagasta mājām. Matīsu un viņa pēcnācējus ieskaitot.

    Ja tā, tad tajā pašā par 1811.gadu revīziju ierakstā minēts, ka iepriekšējā revīzijā (5.revīzija 1797.gadā) saimniekam Fricim bija 60 gadu. Tas nozīmē, ka viņš ir dzimis 1737.gadā. Ja viņa brālis Jāne ir bijis jaunāks tad viņš, pieņemsim, ir dzimis laika posmā no 1737. līdz kādam 1750.gadam. Viņu tēvs un māte, par kuriem nekādas rakstiskas liecības neesmu atradis, būs dzimuši kaut kad laika posmā no 1700.gada līdz 1717.gadam.

    Matīsa Bunkšes sieva ir vārdā Karlīne (1795 – 1850). To atrodam 1816.gada (7.dvēseļu revīzijas) Lestenes privātmuižas Bāces māju personu sarakstos, kuros norādīts ka šajās mājās Matīss ieradies no Lielbitēm. Matīsam un Karlīnei ir pieci dēli – Ferlants (Latvijas valsts arhīva tulkojumos Ferdinands, taču es šajā un citos gadījumos saglabāju baznīcas grāmatā ierakstīto vārdu), Jāns, Ans, Jēkabs un Fricis.

    Jēkabs Bunkšis (1827 – 1855) ir mana vectēva vectēvs. Pirmo reizi ziņas par viņu ir reģistrētas 1835.gadā (8.dvēseļu revīzija) Lestenes privātmuižas Ķīķu mājas personu sarakstos. Viņa tēvs Matīss Ķīķu mājās ir saimnieks. 1851.gada jūlijā Jēkabs, kas Lestenes pagasta Ceipukstēs ir mežsargs, salaulājas ar Lati Lodi (dzimusi 1829.gadā). Viņiem ir trīs bērni – Fricis, Jānis un Anna. Savus dvīņus Jāni un Annu Jēkabs tā arī neieraudzīja, jo pirms viņu piedzimšanas 1855.gada novembrī, Jēkabs jau maija mēnesī nomirst no diloņa. Bērni uzaug Pētera Goldberga, kurš pēc Jēkaba ir pārņēmis mežsarga amatu Ceipukstēs, ģimenē, aprecot Jēkaba atraitni Lati.

    Mans vectēva tēvs Jānis Bunkšis un viņa dvīņu māsa Anna ir dzimuši Lestenes pagasta Ceipukstēs 1855.gada 13.novembrī pulksten 2 no rīta. Par to liecina ieraksts Lestenes baznīcas grāmatā. Jānis Bunkšis 1886.gada oktobrī salaulājas ar Annu Ābiķis.  Jānim un Annai ir divi dēli Janis, mans vectēvs, un Fricis.

    Vectēvs Janis Bunkšis (1887 – 1959) ir dzimis 1887.gada 6.augustā (pēc vecā stila) pulksten 5 pēcpusdienā, Lestenes pagasta Pūru mājās. Viens no viņa krustēviem ir Pēteris Goldbergs (Gulbergs). 1824.gadā Janis Bunkšis salaulājās ar Annu Dūmukalns (1899 – 1991). Janim un Annai ir septiņi bērni – Jānis, Ilmārs, Raimonds,Laimonis, Gunārs, Mirdza un Imants.

    Mans tēvs Jānis Bunkšs (1925 – 2008) ir dzimis 1925.gada 25.janvārī Irlavā. Tēva vecāki un vecvecāki toreiz dzīvoja Degoles pagasta Lieltomu mājās, taču tēvs, viņa brāļi un māsa ir uzauguši Džūkstes pagasta Kūlaiņu mājās netālu no Lanceniekiem. 1952.gada ziemassvētkos tēvs aprecējās ar manu māti Mariju Baroni (dzimusi 1930.gadā) Maniem vecākiem ir divi bērni. Tas esmu es – Jānis un mana māsa Māra.

    Es, Jānis Bunkšs, esmu dzimis 1953.gada 2.maijā Dobelē, kur mans tēvs strādāja par šoferi, bet māte par skolotāju. Uzaudzis gan es esmu Jelgavas pievārtē, Tušķos, kas tagad ir Līvbērzes pagasta teritorijā. 1974.gadā es aprecējos ar Marutu Umbraško (1954). Mums ir četri bērni - Anda, Jānis, Uldis un Dāvis, kā arī seši mazbērni – Andai un Indulim Osim– Rihards, Marta - Marija un Kristers, Jānim un Initai Pedūrei - Jānis, Uldim un Laurai Bunkšai (Liekniņai) - Elīza un Paula, Dāvim un Laurai Gedvilai - Lūkass.

Dvēseļu

revīzijas

Bunkšu

ciltskoks

bottom of page