top of page

HCCCeading 1

2018.gada sākumā iznāca Ilmāra Meža grāmata : Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos. Latgale." Tas radīja jaunu impulsu, lai mēģinātu tikt skaidrībā ar uzvārdu "Umbraško". Iepriekšējie meklējumi nesekmējās.  Un tad, pieminētajā grāmatā uzvārdu sarakstā atrodu šādu ierakstu: " Umbraško (282). Iplatīts uzvārds no Aulejas pagasta (185), sastopams arī Izvaltas (64), Grāveru (9), Isnaudas un Šķeltovas pagastā. Izvaltas pagastā Meža Japini tautā tiek saukti par Ubraškām. Sal arī liet.uzv. Umbrasas. Iespējams, pamatā personv. Ambrozijs."

Skaitļi iekavās norāda attiecīgo personu skaitu, kas reģistrēti 1935.gada Tautas skaitīšanas sarakstos. Redzam, ka skaitīšanas laikā Latgalē ir bijušas pavisam 282 personas ar šādu uzvārdu. Visvairāk Aulejas pagastā - 185, taču Isnaudas pagastā to ir bijis arī ievērojams skaits - 64.  

Interesi izraisīja piezīme, ka uzvārds ir radies no personvārda "Ambrozijs". To tad papētīju sīkāk. Sāku ar internetā atrodamajiem materiāliem lietuviski, jo Ilmāra Meža grāmata to ari rosināja. Lūk, ko atrodam:  1) Jūratė Čirunaite (Vytauto Didžiojo universitetas) Lietuviešu vārds Ambrasas un tā līdzinieks  Umbrasas nāk no rietumiem, no vārdiem Umbraz un Umbroz. 2) Zigmas Zinkevičus rakstā  Lietuvieši un kristietība  norāda, ka kristāmvārdi Antānas, Andrius un Ambrasas  (piebilstot, ka pēdējais pašlaik tiek lietots tikai kā uzvārds), tāpat kā Untans, Undrijs un Umbrasas, atbilst Austrumu augšzemes aukštaišu dialektu ekvivalentiem, kas ienācis minētajā teritorijā 11. gadsimtā, tādējādi piederot agrīnam kristietības vilnim. (Starp citu, Augžzemes aukštaitija robežojās ar sēļu un zemgaļu zemēm, tai skaitā, ar  Daugavpils novadu.)

Vārda Ambrozijs nozīme (latīniski un angliski ambrosia): Sengrieķu dievu ēdiens, kas dod mūžīgu jaunību un nemirstību. Nektāra līdzinieks, tikai nektārs bija sengrieķu dievu dzēriens.
 

Tulkojot ambrosia no latīņu valodas ar Google Translate latviski iegūstam "bišu maize"
 

Slavenākā persona ar  vārdu Ambrozijs ir Svētais Ambrozijs jeb Milānas Ambrozijs. Dzimis ap 340. gadu Trīrā Gallijā (mūsdienu Vācija) Izstrādājis kristīgās ētikas pamatus. Sarakstījis himnas (Те Deum laudamus, Aeterne rerum conditor, Deus creator omnium, Jam surgit hora tertia, Veni redemptor gentium u.c.), reformējis baznīcas mūziku.


Latvijā Ambrozija vārda diena neoficiālajā kalendārā  ir 3.janvārī. Vārda dienu svin arī 22.maijā. Latvijā 2018.gadā esot ap 10 personu ar šādu vārdu.

Kā personvārds, Ambrozijs un tā atvasinājumi  ir atrodams vairākās citās tautās un kultūrās: Ambrosios, Ambrosius (Sengrieķu), Ambrozije (Horvātu), Ambrož (Čehu), Ambroos, Broos (Holandiešu), Ambrose (Angļu), Ambroise (Franču), Ambrosi (Gruzīnu), Ambrus (Ungāru), Ambrogio, Ambrogino, Giotto (Itāļu), Broos (Limburgiešu), Ambroży (Poļu), Ambrósio (Portugāļu), Ambrož (Slovēņu), Emrys (Welšu)


Angļu personvārdu skaidrojumā atrodu, ka vārds Ambrose cēlies no latīņu vārda  Ambrosius. Tas ir ticis atvasināts no grieķu vārda Αμβροσιος (Ambrosios),  kas nozīmē "nemirstīgais". Anglijā šis vārds vairs nav sevišķi populārs. 

Mēģināju meklēt internetā vārda Umbra skaidrojumu tiešā veidā. Tā piemēram vietnē  wiktionary.org atrodu šādu skaidrojumu: Umbri - sena itāļu cilts, kas dzīvoja teritorijā ar nosaukumu  Umbrija .

Ar Google translate tulkojot vārdu Umbra no latīņu valodas, iegūstam nozīmi  ēna, kas angliski, kā shade iegūst vēl virkni nozīmju, tai skaitā gars, spoks, patvērums, detektīvs.
 

Par Umbraško uzvārdu

bottom of page